تاج محل

حقایقی شگفت انگیز درباره ی تاج محل

امروز سراغ یکی از عجایب هفتگانه و مکانی که زبان زده داستان های عاشقانه می باشد رفته ایم. اکثر ما هندوستان را به این جاذبه ی زیبا و شگفت انگیز می شناسیم و تا اسم مکان های توریستی در هند را می شنویم ناخداگاه اسم تاج محل را به زبان می آوریم. در این مطلب با ما همراه باشید تا حقایقی جالب و شنیدنی از این مکان را با شما در میان بگذاریم.

مقدمه

یک سال پس از مرگ همسر محبوب شاه جهان ، ممتاز محل که در هنگام تولد چهاردهمین فرزندش از دنیا رفت ساخت این بنا به دستور این شاه آغاز شد. شاه جهان که علاقه ی زیادی به ممتاز محل داشت در طول این یکسال سوگوار بود و حتی در روایات گفته شده است که موهای سیاه او، در مدت زمان اندکی رو به سفیدی رفت. به همین دلیل است که مردمان هند و سایر مردم جهان از این بنای شگفت انگیز به عنوان سمبل عشق بی پایان یاد می کنند.

مدت زمان ساخت و میزان هزینه

ساخت این بنای شگفت انگیز در سال 1632 شروع شد و حدود 22 سال به طول انجامید. این بنا توسط 20 هزار کارگر و هزاران فیل در دست ساخت قرار گرفت که آن ها به صورت شبانه روزی برای ساخت این بنا تلاش می کردند. اما نکته ی جالب دیگری که مطرح می باشد میزان هزینه ی ساخت این بنا است، این مکان شگفت انگیز هزینه ای حدود 32 میلیون روپیه که معادل امروزی آن بیش از یک میلیارد دلار می باشد داشته است.

سنگ های قیمتی به کار رفته شده

سنگ های قیمتی

یکی از دلایل بالا بودن هزینه ی ساخت این بنا سنگ های بکار رفته شده در آن می باشند. انواع و اقسام سنگ های قیمتی در دل این جاذبه ی با شکوه قرار گرفته اند. سنگهای یشم سبز و کریستال که از کشور چین وارد شده بودند، سنگهای فیروزه از تبت، لاجورد از افغانستان، یشم از پنجاب، سنگ کارنلین از عربستان و یاقوت کبود از سریلانکا. البته لازم به ذکر است که نمای کلی این بنا توسط سنگ های مرمر ساخته شده است.

کتیبه ها و سنگ نوشته ها

تمامی اطراف و نمای این بنا سرشار از جملات، اشعار و آیات مقدس می باشد بدین دلیل که شاه جهان می خواست تا آرامگاه ممتاز محل مانند تکه ای از بهشت بر روی زمین باشد همچنین بر روی مقبره ممتاز محل خطوطی برای ستایش از او نوشته شده و در اطراف آرامگاه او نیز 99 تا از نام های خداوند حکاکی شده اند.

تغییر رنگ شگفت انگیز تاج محل

تغییر رنگ تاج محل

از عجیب ترین و شگفت انگیز ترین حقایقی که در مورد این مکان فوق العاده وجود دارد، تغییر رنگ آن در ساعات مختلف روز می باشد. در زمان طلوع خورشید و ساعات صبحگاهی رنگ تاج محل شبیه به رنگ صورتی می شود، در طول روز رنگ آن سفید، در زمان غروب خورشید و عصر رنگ آن طلایی و پرتغالی مانند و در ساعات شب رنگ آن نقره ای و آبی درخشان به نظر می رسد.

هنر معماری

تقارن تاج محل

این مکان از قرینه ترین سازه های ساخته شده در جهان به شمار میرود و به قدری معماران آن فوق العاده بوده اند که این مکان را سرشار از خطای دید ایجاد کرده اند به طوری که تاج محل از دور دست خیلی بزرگ و نزدیک به نظر می رسد ولی هنگامی که به آن نزدیک می شوید خلاف آن چیزی که احساس می کردید به شما ثابت می گردد. همچنین چهار مناره ی اطراف این سازه بر خلاف تصور کاملا عمودی و صاف نمی باشند و مقداری کج هستند و البته با فاصله و به گونه ای طراحی شده اند که روی ساختمان اصلی سقوط نکنند.

تغییرات شکل گرفته بر روی تاج محل تاکنون

تاج محل

چندین سال پس از تکمیل ساحت این بنا شورشی در سال 1857 شکل گرفت که خرابی هایی را برای این بنا به همراه داشت که البته در اوایل قرن نوزدهم به دستور لرد کورزون دستور بازسازی این بنا داده شد. در این بازسازی یک لوستر نیز به این بنا اضافه شد و باغ آن که 300 متر مربع می باشد به سبک باغ سنتی مغول ها یعنی چهار باغ بازسازی گشت.

اما امروزه تغییرات آب و هوایی و آلودگی هوا باعث ایجاد خرابی روی سنگ های مرمر تاج محل شده اند و رنگ آن ها را زرد و کدر کرده اند ولی مردمان هند از ترکیبی سنتی برای تمیز کردن این بنا و بازگرداندن دزخشندگی به آن استفاده می کنند که multiani mitti نام دارد.

شایعات

تاج محل شگفت انگیز

در افسانه ها گفته شده است که شاه جهان برای اینکه هیچ ساختمانی همانند تاج محل ساخته نشود دست های معماران و طراحان این بنا را قطع کرده است اما این موضوع همچنان یک ابهام باقی مانده و هیچ مدرکی دال بر آن یافت نشده است. از دیگر شایعاتی که درباره ی این مکان وجود دارد این است که شاه جهان قرار بوده که تاج محل دیگری را به رنگ سیاه بسازد اما باز هم درباره این موضوع هیچ شاهدی وجود ندارد و مدرکی یافت نشده است.

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.