برج خلیفه آسمانی خراشی در دبی

بلندترین سازه بشر، مدرن ، لاکچری ، آسمان خراش  و … ، تمامی این ها صفاتی هستند که اشاره به سازه ای بی نظیر و یکی از اصلی ترین نماد های شهر دبی یعنی برج خلیفه دارند. در این مقاله ما تمامی سعی خود را کرده ایم تا شما را با این شاهکاره معماری و جاذبه ی توریستی محبوب دبی آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

مقدمه

در ماه ژانویه سال 2004 میلادی در قلب تجاری شهر دبی که به نام downtown dubai شناخته می شود، مرحاله ی ساخت برج خلیفه آغاز شد. برج خلیفه در واقع جزو پروژه های است که با هدف کاهش وابستگی امارات به منابع نفتی ساخته شده است. این برج با شکوه و بلند دارای 163 طبقه ی قابل استفاده و ارتفاع 828 متری است و تا کنون بلندترین سازه ایست که بشر توانایی ساخت آن را داشته است. فرآیند تولید این آسمان خراش در سال 2010 به پایان رسید و در تاریخ چهارم ژانویه 2010 گشایش یافت.

در ابتدا قرار بود که نام این برج، برج دبی باشد ولی در زمان رونمایی از آن به دستور نخست وزیر امارات محمد بن راشد آل مکتوم به یاد و افتخار حاکم این شهر خلیفه بن زاید آل نهیان، نام آن به برج خلیفه تغییر یافت. گفته می شود که محمد بن راشد آل مکتوم با ساخت این پروژه میخواست نام دبی را بر سر زبان ها بیاورد. برج خلیفه دارای بیش از هزار واحد آپارتمان، 46 طبقه اداری، 4 استخر و یک کتابخانه می باشد که مختص ساکنان است. در طبقات اول این برج هتل آرمانی با 304 اتاق به طراحی جورجیو آرمانی قرار گرفته است.

جالب است بدانید به گفته ی برخی منابع برج خلیفه سه برابر برج معروف ایفل در پاریس و دو برابر ساختمان امپایر استیت در آمریکا است.

طراحی و معماری

این برج عظیم طراحی شده تا شبیه گلی به نا Hymenocallis باشد و همچنین معماری اسلامی و مسجد جامع سامرا الهام بخش این سازه بوده اند. این برج توسط شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز و مریل (SOM) و ادرین اسمیت معمار برجسته آمریکایی توسعه یافته است که برج ویلیس، فرودگاه جان اف کندی در نیویورک و ساختمان‌ جدید مرکز تجارت جهانی (1WTC) را در کارنامه‌ی خود دارند. SOM در طراحی برج خلیفه همانند برج ویلیس از سیستم ‘سازه ای قاب بندی شده ی یکپارچه ی لوله ای’ استفاده کرده است. این سیستم به گونه ای طراحی شده که ساختمان را دربرابر بار های جانبی مانند باد و زلزله با استفاده از قاب خارجی ساختمان که همانند سیلندری تو خالی عمل می کند و در نتیجه مقاومت برشی بالایی دارد، محافظت می کند. بنابراین تمامی بارهای جانبی به دوش قاب خارجی ساختمان می باشد و قسمت داخلی آن برای تحمل بارهای عمودی ناشی از وزن ساختمان طراحی شده است.

ساخت

در این پروژه شرکت هایی چون سامسونگ سی اند تی که سابقه ساخت برج های دوقولوی مالزی و همچنین برج تایپه 101 را در کارنامه خود دارد وظیفه ساخت این آسمان خراش جذاب را بر عهده داشته است. شرکت عرب تک و شرکت بلژیکی بسیکس نیز در این پروژه همکاری داشته اند.

آسانسور برج خلیفه

یکی از جاذله های برج خلیفه که یک رکورد نیز می باشد آسانسوری با بیشترین و طولانی ترین مسافت و همچنین سریع ترین سرعت جا به جایی در میان سایر برج های دنیا است. این آسانسور سریع باید میان 140 طبقه جابه جا شود و سرعت اندازه گیری شده ی این آسانسور 10 متر بر ثانیه(34 کیلومتر بر ساعت) می باشد که قادر است در مدت زمان یک دقیقه به طبقه ی 124 ام برسد.

سکوی بازدید At The Top

در طبقه ی 124 و در ارتفاع 452 متری، سکوی بازدید معروف این برح واقع شده است که به at the top معروف می باشد و از امکاناتی تظیر تلسکوپ الکترونیکی و واقعیت افزوده متشکل شده است. شما می توانید نمایی کامل و 360 درجه از دبی را در این طبقه مشاهده کنید و لذت ببرید البته اگر علاقه ی بیشتری به ارتفاع دارید می توانید با هزینه ی بیشتر به طبقه ی sky level در ارتفاع 555 متری بروید.

برخی رکوردها

  • بلندترین سازه ی پابرجا در جهان با ارتفاع 828 متری
  • بلند ترین سازه ی ساخته شده در تاریخ
  • بلندترین آسمان خراش دنیا
  • بلند ترین سازه ی مستقل که بدون استفاده از کابل پا برجاست
  • مجهز بودن به طولانی ترین و بلند ترین آسانسور دنیا
  • بلندترین مسجد، استخر و باشگاه شبانه
  • داشتن بلند ترین رستوران دنیا با ارتفاع 442 متری به نام اتمسفر
  • بلندترین طبقه ی مسکونی در ارتفاع 584 متری
  • داشتن بیشترین تعداد طبقات 211 طبقه

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.